Skip to content

Rośliny w oczku wodnym

Oczko wodne może być wspaniałą i przepiękną ozdoba naszego ogrodu. Wykopanie dziury i zalanie jej woda nie wystarczy. Aby mały zbiornik wodny cieszył oko i nie stał się utrapieniem musi być odpowiednio urządzony. Najlepszym dopełnieniem będą odpowiednie rośliny. Nie tylko pełnią one rolę ozdobną ale również pomogą w utrzymaniu czystości.
Powszechnym problemem niewielkich zbiorników jest trudność w utrzymaniu czystości wody w niewielkich zbiornikach. Problem jest szczególnie dotkliwy w czasie upałów oraz kiedy staw znajduje się mocno nasłonecznionym miejscu. Niestety prowadzi to do tzw. zakwitów, woda robi się mętna i brzydko pachnie. Istnieje na rynku wiele preparatów, które pomagają utrzymać klarowność wody w oczku. Wadą ich jest głównie cena oraz konieczność stosowania regularnie. Często, jeżeli dopuścimy już do zakwitu może się okazać, że jedynym sposobem będzie opróżnienie oczka wodnego i gruntowne jego wyczyszczenia. Niestety nie zawsze to pomaga. Glony mają niesamowite zdolności do przetrwania nawet w najgorszych warunkach.
Już samo zastosowanie roślin w oczku wodnym ograniczy rozwój glonów, ponieważ zabierają one glonom s składniki odżywcze, światło i obniżają temperaturę wody. Najłatwiejsze do zastosowania są rośliny pływające. Pięknie wyglądają a dodatkowo zacienia zbiornik nie dopuszczając do przegrzania.

Kwiaty na ślub

Warto również stosować rośliny bardzo zielone i podwodne. Natleniają one wodę i nie dopuszczają do rozwoju glonów. W większy zbiornikach, szczególnie wtedy, kiedy do oczka wodnego wpuszczamy deszczówkę.

Published inUncategorized